The Tap Tap načerno

Termín akce:

1. 5. — 30. 9. 2017

Popis akce:

Výstava přístupná v otevírací době infocentra (červen 9:00 - 16:00, červenec a srpen 9:00 - 17:30, září 9:00 - 16:00)

Smysl pro černý humor je specificky česká vlastnost a prochází napříč celou naší společností. Zasmějte se společně s námi vtipům o lidech s hendikepem. Všechny vybrané vtipy prošly tvrdou cenzurou členů kapely The TapTap – nejtemnější odstín černé legrace je tedy opravdu spolehlivě zaručen. Výstava je nainstalována v přízemí borovanského kláštera v tzv. pivovarském sále a veřejnosti je přístupná zdarma v otevírací době infocentra. V infocentru je možné přispět do zapečetěné kasičky na podporu dostavby Jedličkova ústavu.

Je důležité komunikovat o vážných věcech s nadhledem, tvrdí kapela The Tap Tap, která se skládá ze studentů nebo absolventů škol Jedličkova ústavu. A o tom, že jde v tomto příkladem, se Borovanští mohli přesvědčit už v loňském roce, kdy zde tato kapela vystoupila v rámci Borovanské kulturní mozaiky. Vystoupení těchto hendikepovaných umělců bylo doslova napěchováno srandou, dobrou náladou a proloženo osobitým pohledem a postřehy na svět kolem nás. Diváci odcházeli doslova nabiti pozitivní energií a se stejně dobrým pocitem od nás odjížděla i kapela: „Teda v Borovanech se umíte odvázat! Přidávali jsme dvakrát a rádi, i s rizikem ujetí metra. Díky za pozvání a rádi přijedeme za rok zase“, zhodnotil vystoupení moderátor koncertu Ladislav Angelovič. Vystoupení kapely se sice v letošním roce neopakovalo, ale spolupráci jsme navázali prostřednictvím jiného projektu kapely, a to právě skrze výstavu představující vtipné postřehy ze života zdravotně postižených.

Autory vtipů jsou kreslíři známí především z humoristického časopisu Sorry. Autoři za léta práce v oboru zjistili, že černý humor hendikepovaným vůbec není cizí a nad obrázky o jejich občas neplánovaně humorných situacích, jež vyplývají z jejich postižení, se dokáží od srdce zasmát. Jeden z autorů, kreslíř Jiří Koštýř, reaguje na otázku, zda jejich humor někdy není trochu přes čáru slovy: „Často uvažuji, kde je ta pomyslná hranice mezi citlivým a bezcitným humorem, smíchem a výsměchem. Ale nedostatek nadhledu, fantazie, smyslu pro humor a falešný soucit bývá také závažným postižením a nikdo se nad tím tolik nepohoršuje.“ Dalšími autory výstavy jsou Marek Douša, Milan „Fefík“ Podobský, Michal Hrdý, Karel Vrána, Marek „Setík“ Setíkovský a Radovan Rakus.

Výstava The Tap Tap načerno putuje od roku 2014 po různých městech České republiky s cílem podpořit celostátní sbírku na dostavbu Jedličkova ústavu. Sbírku pořádá zapsaný spolek TAP ve spolupráci s kapelou The Tap Tap, společností Agrofert, Nadačním fondem Avast, Jedličkovým ústavem a MHMP. Projekt je dlouhodobě podporován také Ministerstvem kultury ČR. Všichni návštěvníci instalace v Borovanech mají možnost přispět libovolnou částkou do zapečetěné kasičky v borovanském infocentru.

Dostavbou Jedličkova ústavu vzniknou prostory pro vzdělávací centrum Studeo, které umožní lidem s hendikepem na sobě pracovat. Lidé se zdravotním postižením potřebují ty nejlepší učitele, kteří dokáží rozpoznat a rozvíjet jejich schopnosti. Jen tak se jednou sami mohou stát pedagogy, právníky, vědci, politiky, IT odborníky, zkrátka specialisty ve zvolených oborech. A dostát tak snu zakladatele Jedličkova ústavu MUDr. Rudolfa Jedličky, který už před 100 lety řekl: „Z pasivních příjemců sociálních dávek chceme udělat daňové poplatníky.“

Typ akce: Výstavy

Zpět na kalendář akcí