Váš program se nepodařilo aktualizovat.
Přidat do programu Zobrazit mapu

Doteky paličkované krajky Jany Gregorové - Arnoldové

Doteky paličkované krajky Jany Gregorové - Arnoldové

Termín akce:

6. 9. — 30. 9. 2018

Popis akce:

Vstupné: zdarma

Kde: Výstavní síň kláštera

Pozvánka na výstavu Doteky paličkované krajky Jany Gregorové (roz. Arnoldové)

Přijměte srdečné pozvání na vernisáž výstavy Doteky paličkované krajky Jany Gregorové (roz. Arnoldové), která se koná ve středu 5. září od 18 h ve výstavní síni borovanského kláštera. Na vernisáži vás zkušená krajkářka ze Vzdělávacího spolku uměleckých řemesel v Praze seznámí s technikou paličkování a předvede, jak na herduli vznikají různé vzory ručně paličkované krajky. Výstava potrvá do 30. září.

Jana Gregorová, rozená Arnoldová z Borovan, byla již z generace krajkářek, které se v tomto oboru cílené vzdělávaly a pod vedením lektorek se pouštěly též do navrhování.

Jana Gregorová se řadu textilních technik naučila od své maminky, která byla velmi šikovná. V dětství kdesi viděla předvádět paličkovanou krajku a ta jí vyložené učarovala. Obdivovala tuto techniku a chtěla se ji naučit. Hlavně klapot paliček jí zněl ve vzpomínkách, ale k paličkování se dostala až v roce 1990.

První kurzy absolvovala v Klubu lidové tvorby u Ivy Proškové, pak se účastnila kurzů v Poniklé, kde si pod vedením Aleny Samohýlové vyzkoušela práci se slámou a šustím a s Ivou Proškovou tkaní. Paličkovaná krajka u ní zvítězila a práce s paličkami jí pomohla překonat i složité období, kdy byl její manžel vážně nemocný.

Během let navštěvovala výstavy předních českých výtvarnic – například Evy Fialové, Ludmily Kraprasové nebo Milči Eremiášové, které svou tvorbu zasvětily textilním technikám. Později měla možnost se osobně seznámit s Milčou Eremiášovou. Navštěvovala její kurzy stylizace a navrhování, kde vznikl kromě jiného návrh na páskovou dečku a na velkou závěsnou krajkovou tapiserii s námětem gotické architektury.

Posezení u herdule bylo pro ni i po letech zkušeností svátkem. Pustila si krásnou hudbu, nebo poslouchala rozhlasové hry a přitom paličkovala sobě pro radost. Bavilo ji hrát si s barvami a měla ráda půdice – hlavě cuchaninu a polohod.

Jana Gregorová zvítězila v roce 2015 v soutěži časopisu Krajka na téma Gotika v rámečku. Ale získala i mezinárodní ocenění za krajku s názvem „Kapka“ – 1. místo ve francouzské krajkářské soutěži.

Z časopisu Krajka 3, 4/15

Typ akce: Výstavy

Zpět na kalendář akcí