Přidat do programu Zobrazit mapu

A TO JE TA KRÁSNÁ ZEMĚ

A TO JE TA KRÁSNÁ ZEMĚ

Termín akce:

16. 6. — 27. 8. 2023

Popis akce:

Výstava hracích karet, kterou si pro Vás připravila jihočeská sekce Clubu sběratelů hracích karet v chodbě prelatury Kláštera Borovany. Slavnostní zahájení výstavy proběhne ve čtvrtek 15. 6. v 18 hod. Výstava bude přístupná do 27. srpna.

Výstava svým obsahem přináší obraz České, ale i Československé republiky na kartách. Propaguje hrací karty jako zajímavý grafický artefakt a kulturní dokument své doby.

Po bližším seznámení se světem hracích karet seznáte, že to nejsou jen zajímavé obrázky, ale že mají svoji bohatou historii již od konce 14. stol. (v Evropě, v Asii ještě starší). Výrobci karet tvořili samostatný řemeslný cech a karty vytvářeli i mistři rytci a vznikaly podle grafických návrhů významných umělců.

Panovníci, politici, sportovci, umělci, vědci, vynálezci nebo i zajímavá místa jsou častým námětem pro tvůrce a vydavatele karet.

Téměř stoleté soužití Čechů, Moravanů a Slováků, včetně národnostních menšin, se projevuje i na obsahu naší výstavy. Autoři výstavy se snažili vybrat z pestré palety druhů karet. Vybírali zástupce všech výtvarných stylů od kresby, přes malbu, grafiku až po fotografie. Samostatnou formou je karikatura, která zejména v posledních třiceti letech zaznamenala zvýšený zájem výtvarných umělců.

Tak, jako každá mince má dvě strany, tak i každá karta má své dvě strany. I ta druhá strana je sběratelsky zajímavá. V naší expozici jsme využili tzv. revers, abychom představili některé z našich významných firem, které se zasloužily o dobré jméno naší vlasti ve světě.

Jak říká jeden ze členů Clubu: „Hrací karty jsou nejmenší obrazová galerie na světě“.

Typ akce: Výstavy

Zpět na kalendář akcí