Prohlídky kláštera s průvodcem

Od 17. 5. do 2. 6. 2023 nebudou prohlídky kláštera v 10 hod. Prohlídky se mohou konat vždy až ve 14 hod. pro skupiny od 5 osob.  Děkujeme za pochopení. 

Bývalý augustiniánský klášter 

byl založen roku 1455 Petrem z Lindy, za působení Rožmberků byl klášter zrušen. Znovu obnoven byl v roce 1663 péčí císaře Ferdinanda III. V polovině 18. století byla přistavěna Škapulířová kaple a reprezentační prelatura. V roce 1785 byl klášter zrušen císařem Josefem II., objekt prelatury (zámku) vlastnili do roku 1939 Schwarzenbergové.

Prohlídky šesti smysly se zážitky (s průvodcem)

Objevíte kostel Navštívení P. Marie, Škapulířovou kapli, prelaturu (zámek).
Uslyšíte ozvěnu klášterní knihovny, hlasy významných osobností kláštera.
Vyzkoušíte si církevní oblečení.
Setkáte se s posledním prelátem.
Ochutnáte něco ze zásob Matěje Kozky z Rynárce.
Další překvapení na vás čekají …

Součástí prohlídkové trasy s průvodcem je i nová expozice Poklady z diecéze, která se věnuje církevnímu umění. Naším záměrem bylo skrze výjimečné exponáty představit návštěvníkům nejstarší gotické období našeho kláštera a zároveň také období barokní, kdy klášter zažíval největší rozkvět a byla k němu přistavena rozlehlá prelatura. S výběrem exponátů, které byly povětšinou uloženy v depozitářích českobudějovické diecéze a  Národního památkového ústavu, nám odborně pomáhali Roman Lavička z Národního památkového ústavu a Jiří Vácha z českobudějovického biskupství. Expozice vznikala téměř rok a půl pod pečlivým dohledem architekta Jakuba Našince. Uvidíte vzácně zdobené monstrance, gotické plastiky, klášterní roucha ušitá z nejdražších látek, fragment z pláště astrologa, astronoma a alchymisty Tycha Braha. Většina exponátů nebyla dosud nikdy vystavena a v borovanském klášteře je po jejich restaurování návštěvníci uvidí vůbec poprvé. 

Vstupné:

dospělí 120 Kč
senioři +65, ZTP a děti (6-15 let) 90 Kč
rodinné vstupné (2+3) 250 Kč

Časy prohlídek: 

květen, červen, září: út - pá v 10 a 14 hodin, so - ne v 10, 11, 13, 14 a 15 hodin

červenec - srpen: út - ne v 11, 13, 14, 15, 16 hodin

Rezervace prohlídek:

Informační centrum města Borovany (klášter)

Žižkovo nám. 1, 373 12 Borovany
T: 387 001 356
E: info@borovany-cb.cz
www.borovansko.cz