Zahrada květů

Zahrada květů

Zahrada květů v borovanském klášteře vznikla v roce 2020 rekonstrukcí starší bylinkové zahrady. Velká většina nově vysazených rostlin se vyznačuje bohatým kvetením, pestrostí, a dynamikou v čase i prostoru a jsou v mnoha případech důležitým zdrojem obživy motýlů, čmeláků, včel i jiných opylovačů. Místo pro život, či alespoň částečný úkryt, zde naleznou i někteří drobní ptáci. Jedním z motivů jejího zrození byla touha vytvořit uprostřed městečka ostrůvek plný květů a života.

Obdivovat můžete dvě odrůdy růží – jedna z nich je pnoucí, jmenuje se ‘Bajazoo‘ a najdete ji na kovových oporách naproti hlavnímu vchodu do zahrady. Další odrůda je přízemní a nachází se ve stejném prostoru. Jmenuje se Fortuna a stejně jako její vyšší kamarádka kvete růžovou barvou.

Asi nejčastější rostliny v Zahradě květů jsou hortenzie – je jich tady vysazeno téměř 30 ve čtyřech druzích. O kulisu zahrady ve vertikálním prostoru by se měly postarat zejména 4 javory s kompaktní korunou (Acer platanoides ‘Globosum), které jsou zároveň ideálními stromy pro úkryt drobných ptáků a jejich hnízdění.

V rozích zahrady dostaly své místo dva keře, které se navzdory novým botanickým pravidlům označují jako svídy, či dříny. Ani jedno z těchto jmen není přesné.  V tomto případě jde o křížence dřínu japonského a dřínu květnatého. Vědecký název těchto dvou krasavců je Cornus ‘Rutgan Stellar Pink‘. V době kvetení by se na jejich větvích měly objevovat velké růžově bílé listeny ukrývající soukvětí drobných kvítků, na podzim se listy tohoto velkého keře vybarvují do vínových odstínů.  Na rozhraní května a června by měly být středem pozornosti a nositeli romantické nálady.

O romantickou atmosféru by se měly starat i další rostliny, v první polovině turistické sezóny různé cibuloviny – zejména tulipány a okrasné česneky, později trvalky, jako jsou čistce, marulky, šanty i kontryhele.  Na vrcholu léta a na podzim odpovědnost za krásu převezmou rdesna, plaménky a astry.

Jak jsme při představování už naznačili, zahrada je tu pro radost a pohodu. Nabízí své přátelství výměnou za šetrné obdivování jejích zelených pokladů. Pro znalce a nadšence má i pár zimních překvapení. Přicházejte za ní s dobrou vůlí, ona pro vás bude růst, kvést i vonět.

Zahradu květů můžete navštívit po celý rok v provozní době Infocentra Borovany.

Zahrada květů    Zahrada květů  

Zahrada květů  Zahrada květů  Zahrada květů