Borůvková zahrada

Nacházím se v západní části kláštera. Slavnostně jsem byla otevřena 14. května 2013 za účasti botanika a spisovatele RNDr. Václava Větvičky. Byla jsem založena pro inspiraci, jak pěstovat kanadské borůvky a když přijdete v pravý čas, můžete mé plody také ochutnávat. 

Odrůdy v Borůvkové zahradě

Borůvková zahrada v Borovanech patří mezi první místa v České republice, kde byla vysazena odrůda PINK LEMONADE. V době založní Borůvké zahrady patřila tato odrůda mezi horké, ale nevyzkoušené novinky zahradnického světa. Zajímavostí této odrůdy jsou plody růžové barvy menší až střední velikosti. 
BLUECROP - vyznačuje se relativně vysokou přizpůsobivostí k různým klimatickým podmínkám. Patří ke středně raným odrůdám, plody tvoří středně velké až velké. V dobrých podmínkách může dospělá rostlina přinášet úrodu 4-6 kg. 
BLUEJAY -  dobře rostoucí odrůda, dozrává přibližně v polovině borůvkové sezóny. Plody jsou střední až velké, dlouho vydrží na rostlině. Úrodnost je střední, výborná odrůda pro přímý konzum i mražení.
BERKELEY - je středně pozdní, široce rostoucí odrůda. Velké plody se snadno sbírají, jsou výborné pro přímý konzum i pro mražení. Dužina je pevná, mírně aromatická.
EMBLUE - je středně raná borůvka, vyznačuje se vzpřímeným růstem. Plody jsou středně velké až velké, tmavě modré, velmi plné a výrazné chutě. Dobře se skladují. 
DUKE - je velmi raná odrůda, dozrává začátkem borůvkové sezóny. Vyznačuje se vzpřímeným a bujným růstem. Plody jsou velké, světle modré barvy, dužnina je příjemné sladké chutě.
CHANDLER - je pravděpodovně borůvkou, která tvoří úplně největší plody. Obří plody této odrůdy dozrávají postupně, často se sbírají v malých dávkách až po dobu 6 týdnů.
JERSEY - je velmi pozdní, dobře přizpůsobivá odrůda. Ve světovém sortimentu borůvek patří k nejstarším odrůdám vůbec, což vypovídá o její vysoké kvalitě. Plody jsou středně velké až velké.